| Manufacturer Part Number: | SRR0805-680K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µH Shielded Wirewound Inductor 600mA 440 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR0805-680K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR0805-680K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | SRR0805 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR0805.stp | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR0805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 68µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 600mA | |
| Current - Saturation | 900mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 440 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 28 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR0805-680K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR0805-680K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR0805-680K is new and unused, you can buy SRR0805-680K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR0805-680K.
| CDR35BP103BKZRAT | 10000pF 100V Ceramic Capacitor BP 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | CDR35BP103BKZRAT.pdf | |
| TB-11.0592MCD-T | 11.0592MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.5V Enable/Disable | TB-11.0592MCD-T.pdf | |
| AD8607ARZ | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8607ARZ.pdf | |
| MKS1TIN-10 DC220 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 220VDC Coil Socketable | MKS1TIN-10 DC220.pdf | |
| CRGV1206F205K | RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 | CRGV1206F205K.pdf | |
| 10-214218-10S | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | 10-214218-10S.pdf | |
| AIB6UWSB4-20-23PC | GT 2C 2#8 PIN PLUG | AIB6UWSB4-20-23PC.pdf | |
| D38999/20FE26PAL | 26 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20FE26PAL.pdf | |
| TSW-124-17-L-D | 48 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-124-17-L-D.pdf | |
| PXC26SBAN | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PXC26SBAN.pdf | |
| RG3216N-3480-B-T5 | RES SMD 348 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216N-3480-B-T5.pdf | |
| RS005680R0FE73 | RES 680 OHM 5W 1% WW AXIAL | RS005680R0FE73.pdf |