| Manufacturer Part Number: | SRR0805-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Shielded Wirewound Inductor 180mA 3 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR0805-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR0805-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | SRR0805 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR0805.stp | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR0805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 180mA | |
| Current - Saturation | 340mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 32 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 3MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR0805-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR0805-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR0805-561K is new and unused, you can buy SRR0805-561K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR0805-561K.
| 396-036-541-204 | CARD EDGE 36POS DL .125X.250 BLK | 396-036-541-204.pdf | |
| FC-13D 32.7680KA-AC3 | 32.768kHz ±20ppm Crystal 9pF 75 kOhm -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD | FC-13D 32.7680KA-AC3.pdf | |
| BMS3003 | MOSFET P-CH 60V 78A TO-220ML | BMS3003.pdf | |
| AD5685RARUZ | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5685RARUZ.pdf | |
| XMC1402Q064X0128AAXUMA1 | ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH PG-VQFN-64-6 | XMC1402Q064X0128AAXUMA1.pdf | |
| VI-BT2-MV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | VI-BT2-MV-F2.pdf | |
| BACC45FM14C7S6 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FM14C7S6.pdf | |
| CN0967C20G41P9Y040 | 26500 41C 41#20 P TH RECP LC | CN0967C20G41P9Y040.pdf | |
| GTCL030-18-1S-LC | GT 10C 10#16 SKT RECP BOX RM | GTCL030-18-1S-LC.pdf | |
| 19412240301 | CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ24B | 19412240301.pdf | |
| 19300240468 | CONN HOOD TOP DUAL SZ24B M40 | 19300240468.pdf | |
| 0398801210 | 10 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 0398801210.pdf | |
| CAT16-220J2GLF | RES ARRAY 2 RES 22 OHM 0606 | CAT16-220J2GLF.pdf |