| Manufacturer Part Number: | SRR0805-271K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µH Shielded Wirewound Inductor 270mA 1.4 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR0805-271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR0805-271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | SRR0805 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR0805.stp | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR0805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 270mA | |
| Current - Saturation | 450mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.4 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 37 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR0805-271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR0805-271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR0805-271K is new and unused, you can buy SRR0805-271K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR0805-271K.
| VJ0805D271JLPAR | 270pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D271JLPAR.pdf | |
| GSOT15C-E3-18 | TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23 | GSOT15C-E3-18.pdf | |
| HSM15DSXH | CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD | HSM15DSXH.pdf | |
| ELJ-FB6R8KF | 6.8µH Unshielded Wirewound Inductor 310mA 1 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | ELJ-FB6R8KF.pdf | |
| VI-2W4-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | VI-2W4-EX-F3.pdf | |
| CIR06A-32A-22P-F80 | 22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CIR06A-32A-22P-F80.pdf | |
| CTV06RW-19-11HE | 11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-19-11HE.pdf | |
| C48-16R14Y12S-402 | 26500 12C 9#20 3#16 S BY PLUG | C48-16R14Y12S-402.pdf | |
| TVS07RF-25-24BB | TV 24C 12#16 12#12 SKT J/N REC | TVS07RF-25-24BB.pdf | |
| 20021321-000A0T1LF | 100 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021321-000A0T1LF.pdf | |
| CMF559M0000JNBF | RES 9M OHM 1/2W 5% AXIAL | CMF559M0000JNBF.pdf |