| Manufacturer Part Number: | SRR0805-151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Shielded Wirewound Inductor 400mA 900 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SRR0805-151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SRR0805-151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | SRR0805 Series Material Declaration | |
| 3D Model | SRR0805.stp | |
| PCN Assembly/Origin | Magnetic products Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | SRR0805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 400mA | |
| Current - Saturation | 640mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 900 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 39 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 6.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SRR0805-151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SRR0805-151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of SRR0805-151K is new and unused, you can buy SRR0805-151K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SRR0805-151K.
| BFC241803004 | Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm) | BFC241803004.pdf | |
| CLQ4D10NP-221NC | 220µH Shielded Inductor 130mA 6.07 Ohm Max 4-SMD | CLQ4D10NP-221NC.pdf | |
| 5800-221 | 220µH Unshielded Wirewound Inductor 500mA 580 mOhm Max Axial | 5800-221.pdf | |
| TPA0252PWPG4 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 24-HTSSOP | TPA0252PWPG4.pdf | |
| LM4836MTE/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 28-HTSSOP | LM4836MTE/NOPB.pdf | |
| VE-20Z-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-20Z-EY-F2.pdf | |
| MCR01MZPJ221 | RES SMD 220 OHM 5% 1/16W 0402 | MCR01MZPJ221.pdf | |
| 67-BFF-020-0-12 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 67-BFF-020-0-12.pdf | |
| 453-10-236-00-001101 | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 453-10-236-00-001101.pdf | |
| 70247-2002 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 70247-2002.pdf | |
| PA28270 | FERRULE WIRE UNINS 18AWG 1000PC | PA28270.pdf | |
| MCW0406MD8451BP100 | RES SMD 8.45K OHM 1/4W 0604 WIDE | MCW0406MD8451BP100.pdf | |
| RCS08059K31FKEA | RES SMD 9.31K OHM 1% 0.4W 0805 | RCS08059K31FKEA.pdf | |
| 9T06031A22R0DBHFT | RES SMD 22 OHM 0.5% 1/10W 0603 | 9T06031A22R0DBHFT.pdf |