| Manufacturer Part Number: | SMPZ3930B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3930B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3930B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3930B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3930B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3930B-M3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3930B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3930B-M3/84A.
| MAL209627102E3 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 237 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209627102E3.pdf | |
| CL21B475KPQVPNE | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B475KPQVPNE.pdf | |
| TA45-AZM13 | COLLAR CIRCUIT BRKR 2POLE | TA45-AZM13.pdf | |
| NRS4012T220MDGJV | 22µH Shielded Wirewound Inductor 620mA 480 mOhm Max Nonstandard | NRS4012T220MDGJV.pdf | |
| SWC-4.5-19 | 19µH Unshielded Toroidal Inductor 4.5A 20 mOhm Radial | SWC-4.5-19.pdf | |
| LTC2234CUK#PBF | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-QFN (7x7) | LTC2234CUK#PBF.pdf | |
| VI-J6K-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-J6K-CW-S.pdf | |
| TVP00DZ-21-121SB-S2AD | 121 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00DZ-21-121SB-S2AD.pdf | |
| 487544-9 | Housing FFC Housing for Female Contacts Connector Detent Lock 12Pos 0.050" (1.27mm) | 487544-9.pdf | |
| 3046143 | Terminal Block Connector 2 Position Disconnect Gray 10-26 AWG | 3046143.pdf | |
| CRCW06033K90FHEAP | RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06033K90FHEAP.pdf | |
| 23J30RE | RES 30 OHM 3W 5% AXIAL | 23J30RE.pdf | |
| SFR2500002051FR500 | RES 2.05K OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500002051FR500.pdf |