| Manufacturer Part Number: | SMPZ3927B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3927B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3927B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3927B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3927B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3927B-M3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3927B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3927B-M3/85A.
| B32653A2472J | 4700pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm) | B32653A2472J.pdf | |
| TA45-ABTBL100C0 | CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC | TA45-ABTBL100C0.pdf | |
| QMB-102-11C3N-3BA | CIR BRKR THRM 10A 250VAC 32VDC | QMB-102-11C3N-3BA.pdf | |
| RBM30DCAD-S189 | CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD | RBM30DCAD-S189.pdf | |
| LPC11E37FBD64/501E | ARM® Cortex®-M0 LPC11E3x Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH | LPC11E37FBD64/501E.pdf | |
| LX7167ACLD-TR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2.4A 8-WFDFN Exposed Pad | LX7167ACLD-TR.pdf | |
| 5682231311F | LED Circuit Board Indicator 4 High Red (x 3), Yellow (x 1) Tinted 2V Red, 2.1V Yellow 30mA Red, 20mA Yellow Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5682231311F.pdf | |
| VI-24K-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W | VI-24K-MU-B1.pdf | |
| G3VM-401EY(TR) | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) | G3VM-401EY(TR).pdf | |
| KPT08E12-10PW | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT08E12-10PW.pdf | |
| CRCW06031R91FNEA | RES SMD 1.91 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06031R91FNEA.pdf | |
| YC158TJR-07150KL | RES ARRAY 8 RES 150K OHM 1206 | YC158TJR-07150KL.pdf | |
| Y4942V0133BB9L | RES NTWRK 2 RES 39K OHM RADIAL | Y4942V0133BB9L.pdf |