| Manufacturer Part Number: | SMPZ3927B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3927B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3927B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3927B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3927B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3927B-M3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3927B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3927B-M3/84A.
| AFK226M10B12T-F | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.35 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK226M10B12T-F.pdf | |
| C1825C224M1UACTU | 0.22µF 100V Ceramic Capacitor Z5U 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | C1825C224M1UACTU.pdf | |
| 0318006.MXP | FUSE GLASS 6A 250VAC 3AB 3AG | 0318006.MXP.pdf | |
| RUSBF090-2 | POLYSWITCH PTC RESET 0.9A | RUSBF090-2.pdf | |
| SG-210STF 10.0000ML0 | 10MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.6 V ~ 3.6 V 1.8mA Standby (Power Down) | SG-210STF 10.0000ML0.pdf | |
| RCH8011NP-102L | 1mH Unshielded Wirewound Inductor 470mA 1.915 Ohm Max Radial | RCH8011NP-102L.pdf | |
| LQH43PB100M26L | 10µH Shielded Wirewound Inductor 620mA 176.4 mOhm Max 1812 (4532 Metric) | LQH43PB100M26L.pdf | |
| E-L6919ETR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SO | E-L6919ETR.pdf | |
| RW2-2415D/H2/B | CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-15VOUT | RW2-2415D/H2/B.pdf | |
| MS3470W22-55SW-LC | 55 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS3470W22-55SW-LC.pdf | |
| Y117233R0000F0R | RES SMD 33 OHM 1% 1/10W 0805 | Y117233R0000F0R.pdf | |
| 9T12062A2211CAHFT | RES SMD 2.21KOHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A2211CAHFT.pdf |