| Manufacturer Part Number: | SMPZ3924B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3924B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3924B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3924B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3924B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3924B-M3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3924B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3924B-M3/85A.
| ECA-2AMR47B | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2AMR47B.pdf | |
| 223962-1 | CONN HEADER 3POS BLADE R/A GOLD | 223962-1.pdf | |
| 416F26022ISR | 26MHz ±20ppm Crystal Series 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F26022ISR.pdf | |
| SIT3808AC-CF-33SE-20.480000T | OSC XO 3.3V 20.48MHZ ST | SIT3808AC-CF-33SE-20.480000T.pdf | |
| MMBD4448HSDW-TP | Diode Array 2 Pair Series Connection Standard 80V 250mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | MMBD4448HSDW-TP.pdf | |
| ISL28108FBZ | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | ISL28108FBZ.pdf | |
| SM4ETW501 | 500 Ohm 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Top Adjustment | SM4ETW501.pdf | |
| V300B36M150BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | V300B36M150BN3.pdf | |
| VE-B4Z-MW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VE-B4Z-MW-F2.pdf | |
| 97-3107A22-1PY-940 | AB 2C 2#8 PIN PLUG | 97-3107A22-1PY-940.pdf | |
| BACC63BP18D11SN | 11 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC63BP18D11SN.pdf | |
| 0387403303 | 3 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387403303.pdf | |
| 562113120 | 12 Circuit 0.563" (14.30mm) Barrier Block Connector, Screws | 562113120.pdf | |
| 1800315 | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 1800315.pdf | |
| CMF601K8200FKEB | RES 1.82K OHM 1W 1% AXIAL | CMF601K8200FKEB.pdf |