| Manufacturer Part Number: | SMPZ3922B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3922B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3922B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3922B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3922B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3922B-M3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3922B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3922B-M3/84A.
| 06036C332KAT4A | 3300pF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06036C332KAT4A.pdf | |
| TND05V-390KB00AAA0 | VARISTOR 39V 250A DISC | TND05V-390KB00AAA0.pdf | |
| 1604050-5 | 2 Position Blade Type Power Housing Connector Non-Gendered Blue | 1604050-5.pdf | |
| BCX56TA | TRANS NPN 80V 1A SOT89 | BCX56TA.pdf | |
| 1537-47J | 27µH Unshielded Molded Inductor 198mA 2.6 Ohm Max Axial | 1537-47J.pdf | |
| 24LC64FT-E/OT | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ SOT23-5 | 24LC64FT-E/OT.pdf | |
| AEH20A48 | CONV DC-DC 50W 48VIN 5V POS-EN | AEH20A48.pdf | |
| VWRBT3-D12-S15-SMT-TR | DC/DC CONVERTER 15V 3W | VWRBT3-D12-S15-SMT-TR.pdf | |
| 5747871-2 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 5747871-2.pdf | |
| 90234-128HLF | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 90234-128HLF.pdf | |
| RNCF0603DTC21K5 | RES SMD 21.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RNCF0603DTC21K5.pdf | |
| HRG3216P-2372-B-T1 | RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1W 1206 | HRG3216P-2372-B-T1.pdf |