| Manufacturer Part Number: | SML4760HE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4760HE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4760HE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 51.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4760HE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4760HE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4760HE3/5A is new and unused, you can buy SML4760HE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4760HE3/5A.
| MVY50VC101MH10TP | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MVY50VC101MH10TP.pdf | |
| BK/J-63 | FUSE REDUCER | BK/J-63.pdf | |
| 306-010-521-101 | CONN EDGE GRD .15" PCBMNT 10CON | 306-010-521-101.pdf | |
| S9S08SG16E1VTG | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 16-TSSOP | S9S08SG16E1VTG.pdf | |
| CA02COME22-14PBF80 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA02COME22-14PBF80.pdf | |
| 2M803-001-06ZNU14-235SN | M803 35C 35#20HD SKT PLUG OM | 2M803-001-06ZNU14-235SN.pdf | |
| KPT02E8-3APW | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | KPT02E8-3APW.pdf | |
| MS3456W16-11A | 2 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | MS3456W16-11A.pdf | |
| 0901210764 | 4 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0901210764.pdf | |
| 5449940 | 14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 5449940.pdf | |
| RT1210CRD07124RL | RES SMD 124 OHM 0.25% 1/4W 1210 | RT1210CRD07124RL.pdf | |
| CRCW04027K87FKTD | RES SMD 7.87K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW04027K87FKTD.pdf |