| Manufacturer Part Number: | SML4760-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4760-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4760-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 51.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4760-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4760-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4760-E3/5A is new and unused, you can buy SML4760-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4760-E3/5A.
| FL11N25 | FUSE LK CPS N 025A NRB 23" | FL11N25.pdf | |
| 74977-101013 | METRAL 2000 SIG HD 5ROW PRSS FIT | 74977-101013.pdf | |
| 416F520X3ATR | 52MHz ±15ppm Crystal 6pF 100 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F520X3ATR.pdf | |
| FVXO-LC53B-27 | 27MHz LVDS VCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 100mA Enable/Disable | FVXO-LC53B-27.pdf | |
| HT36B | Diac/Sidac Thyristor 34 ~ 38V 2A DO-35 | HT36B.pdf | |
| UPD78F0523AGB-GAG-AX | 78K/0 78K0/Kx2 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH | UPD78F0523AGB-GAG-AX.pdf | |
| EL7564CRE | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 4A 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | EL7564CRE.pdf | |
| LT3007ETS8-5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 20mA TSOT-23-8 | LT3007ETS8-5#TRPBF.pdf | |
| 019041005200 | PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1INC SLDR | 019041005200.pdf | |
| CLM-22-22-70-36-AC30-F4-3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) - White, Warm Rectangle | CLM-22-22-70-36-AC30-F4-3.pdf | |
| VI-BWH-EX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | VI-BWH-EX-B1.pdf | |
| RR1220P-1050-D-M | RES SMD 105 OHM 0.5% 1/10W 0805 | RR1220P-1050-D-M.pdf | |
| ACB60DHFR-S621 | EDGECARD 120POS .050 PCI32 SMD | ACB60DHFR-S621.pdf | |
| SMH102-LPPE-D42-SP-BK | 84 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SMH102-LPPE-D42-SP-BK.pdf |