| Manufacturer Part Number: | SML4758-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4758-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4758-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 110 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 42.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4758-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4758-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4758-E3/5A is new and unused, you can buy SML4758-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4758-E3/5A.
| CGA1A2C0G1E060D030BA | 6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CGA1A2C0G1E060D030BA.pdf | |
| 08053C104JAJ4A | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08053C104JAJ4A.pdf | |
| VS-150KSR10 | Diode Standard 100V 150A Chassis, Stud Mount B-42 | VS-150KSR10.pdf | |
| S-1002CA23I-M5T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1002CA23I-M5T1U.pdf | |
| XC6122E436ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E436ER-G.pdf | |
| CWP-PRO-NL | Code Warrior™ Software CodeWarrior™ Integrated Development Environment (IDE) Programming | CWP-PRO-NL.pdf | |
| G2A-4L34A AC100/110 | RELAY GENERAL PURPOSE | G2A-4L34A AC100/110.pdf | |
| MS3114P20-16S | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3114P20-16S.pdf | |
| VG95234M-28-21PY | 37 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | VG95234M-28-21PY.pdf | |
| 7309305101421 | CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG16 | 7309305101421.pdf | |
| 346-83-120-41-036101 | 20 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 346-83-120-41-036101.pdf | |
| CRA06E083820KJTA | RES ARRAY 4 RES 820K OHM 1206 | CRA06E083820KJTA.pdf | |
| RN55E7682FRE6 | RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E7682FRE6.pdf | |
| CMF55237R00BHR6 | RES 237 OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF55237R00BHR6.pdf |