| Manufacturer Part Number: | SML4749HE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4749HE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4749HE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 18.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4749HE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4749HE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4749HE3/5A is new and unused, you can buy SML4749HE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4749HE3/5A.
| JANTXV1N6164 | TVS DIODE 62.2VWM 118.44VC CPKG | JANTXV1N6164.pdf | |
| 9-52935-1 | Blue 6 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | 9-52935-1.pdf | |
| TRS232DR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | TRS232DR.pdf | |
| DS3152N+ | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 144-TECSBGA (13x13) | DS3152N+.pdf | |
| TPA4411YZHT | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 16-DSBGA (2x2) | TPA4411YZHT.pdf | |
| XC6121D518ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121D518ER-G.pdf | |
| CAT1641YI-30-GT3 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-TSSOP | CAT1641YI-30-GT3.pdf | |
| VE-B6H-CW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VE-B6H-CW-F3.pdf | |
| 357-086-533-204 | CARDEDGE 86POS DL .156 BLK LOPRO | 357-086-533-204.pdf | |
| GTS02R20-27PX | GT 14C 14#16 PIN RECP BOX | GTS02R20-27PX.pdf | |
| T37032-05-0 | 5 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37032-05-0.pdf | |
| 1638300000 | 5 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1638300000.pdf | |
| 1952290000 | 7 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole | 1952290000.pdf | |
| CRGV2512F649K | RES SMD 649K OHM 1% 1W 2512 | CRGV2512F649K.pdf | |
| CP00151K500JE66 | RES 1.5K OHM 15W 5% AXIAL | CP00151K500JE66.pdf |