| Manufacturer Part Number: | SML4747AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4747AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4747AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 15.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4747AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4747AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4747AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4747AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4747AHE3/5A.
| T95C107M016CSAS | 100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2812 (7132 Metric) 600 mOhm 0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm) | T95C107M016CSAS.pdf | |
| ROV05-271K | VARISTOR 270V 400A DISC 5MM | ROV05-271K.pdf | |
| EBM24DRYH | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | EBM24DRYH.pdf | |
| MAX513CSD+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 3 14-SOIC | MAX513CSD+.pdf | |
| AD8189ARUZ-R7 | IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOP | AD8189ARUZ-R7.pdf | |
| WM8941GEFL/RV | Audio, Video Buffer Interface 24 b 28-QFN (4x4) | WM8941GEFL/RV.pdf | |
| LT1934ES6#TRMPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.25V 1 Output 300mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LT1934ES6#TRMPBF.pdf | |
| VI-B21-CX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VI-B21-CX-F3.pdf | |
| V48A12M500BG2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W | V48A12M500BG2.pdf | |
| DEMM9SH | DSUB 9 F PCB STR G50 ZINC | DEMM9SH.pdf | |
| CRCW060310R2FKTA | RES SMD 10.2 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060310R2FKTA.pdf | |
| CMF55R22000GNEA | RES 0.22 OHM 1/2W 2% AXIAL | CMF55R22000GNEA.pdf |