| Manufacturer Part Number: | SML4745HE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4745HE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4745HE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4745HE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4745HE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4745HE3/5A is new and unused, you can buy SML4745HE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4745HE3/5A.
| GRM2165C1H122FA01J | 1200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2165C1H122FA01J.pdf | |
| UPGH111-1REC4-2630-4 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | UPGH111-1REC4-2630-4.pdf | |
| 2085119-1 | CONN SOCKET ASSY STRAIGHT SOLDER | 2085119-1.pdf | |
| HM53-20351HLF | 349µH Unshielded Toroidal Inductor 3.3A 183 mOhm Max Radial | HM53-20351HLF.pdf | |
| X9317TV8I | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-TSSOP | X9317TV8I.pdf | |
| M50FW040K5TG | IC FLASH 4MBIT 33MHZ 32PLCC | M50FW040K5TG.pdf | |
| TPS2000CDGNR | IC PWR SW USB 2.87A 1CH 8MSOP | TPS2000CDGNR.pdf | |
| CRGH1206F18K7 | RES SMD 18.7K OHM 1% 1/2W 1206 | CRGH1206F18K7.pdf | |
| EMM36DRAI | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | EMM36DRAI.pdf | |
| MS3106A28-13P-RES | ER 26C 26#16 PIN PLUG | MS3106A28-13P-RES.pdf | |
| CIR08F-20-27P-F80-T12-13 | 14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CIR08F-20-27P-F80-T12-13.pdf | |
| MS27467T13B35AA | 22 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | MS27467T13B35AA.pdf | |
| 0387701713 | 13 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387701713.pdf |