| Manufacturer Part Number: | SML4745-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4745-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4745-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4745-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4745-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4745-E3/5A is new and unused, you can buy SML4745-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4745-E3/5A.
| 229LBB025M2ED | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 22.61 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 229LBB025M2ED.pdf | |
| B43740A9109M7 | 10000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A9109M7.pdf | |
| 06032U1R0BAT2A | 1pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm) | 06032U1R0BAT2A.pdf | |
| ECC08DCBI | CONN EDGECARD 16POS .100" | ECC08DCBI.pdf | |
| 8Z37400004 | 37.4MHz -17ppm, +3ppm Crystal 10pF -10°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 8Z37400004.pdf | |
| SP1210-182G | 1.8µH Shielded Wirewound Inductor 1.03A 195 mOhm Max Nonstandard | SP1210-182G.pdf | |
| 74LVT162373DGG,512 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74LVT162373DGG,512.pdf | |
| VE-B4L-MX-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-B4L-MX-S.pdf | |
| IVS3-5Y2-5Y2-1Y2-1Y2-00-A | IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | IVS3-5Y2-5Y2-1Y2-1Y2-00-A.pdf | |
| CTVS06RF-15-15JN | 15 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS06RF-15-15JN.pdf | |
| TVP00DZ-15-5SD | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00DZ-15-5SD.pdf | |
| JL05-2A20-30ASC-F0-R | 30 (29 + PE) Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | JL05-2A20-30ASC-F0-R.pdf | |
| 189-009-613R671 | 9, 9 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins Connector, Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder | 189-009-613R671.pdf |