| Manufacturer Part Number: | SML4744HE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4744HE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4744HE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4744HE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4744HE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4744HE3/5A is new and unused, you can buy SML4744HE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4744HE3/5A.
| UVZ0J330MDD1TA | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ0J330MDD1TA.pdf | |
| UPW1V272MHH6 | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1V272MHH6.pdf | |
| P4KE43CAHE3/73 | TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL | P4KE43CAHE3/73.pdf | |
| AO4421L | MOSFET P-CH 60V 6.2A 8SOIC | AO4421L.pdf | |
| AD7994BRUZ-0 | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 16-TSSOP | AD7994BRUZ-0.pdf | |
| VI-B5H-IW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VI-B5H-IW-F2.pdf | |
| 91-569784-35P | TV 37C 37#22D PIN RECP | 91-569784-35P.pdf | |
| 75-190614-05S | ER 5C 5#16S SKT PLUG | 75-190614-05S.pdf | |
| ECC.1B.308.CLL | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | ECC.1B.308.CLL.pdf | |
| 97-3106B24-7PW-940 | AB 16C 14#16, 2#12 PIN PLUG | 97-3106B24-7PW-940.pdf | |
| TVS07RF-23-35PD-LC | TV 100C 100#22D PIN J/N RECP | TVS07RF-23-35PD-LC.pdf | |
| 1755635 | 7 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1755635.pdf |