| Manufacturer Part Number: | SML4743HE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4743HE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4743HE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4743HE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4743HE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4743HE3/5A is new and unused, you can buy SML4743HE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4743HE3/5A.
| PLV1D101MDL1 | 100µF 20V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 28 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | PLV1D101MDL1.pdf | |
| GRM1885C1H5R7CA01D | 5.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H5R7CA01D.pdf | |
| VJ0805D561FXBAJ | 560pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D561FXBAJ.pdf | |
| C22M32S | FUSE CRTRDGE 32A 690VAC NON STD | C22M32S.pdf | |
| GEM06DTMT-S664 | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 | GEM06DTMT-S664.pdf | |
| 4590R-186K | 18mH Unshielded Wirewound Inductor 210mA 14.8 Ohm Max Axial | 4590R-186K.pdf | |
| TX2-LT-24V | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | TX2-LT-24V.pdf | |
| GCB110DYHD | CONN EDGECARD 110POS .050 THRUHL | GCB110DYHD.pdf | |
| GTS06A-22-23P | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | GTS06A-22-23P.pdf | |
| 801-43-013-10-002000 | 13 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-43-013-10-002000.pdf | |
| ES11015000J0G | 11 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | ES11015000J0G.pdf | |
| RT1206DRE0763R4L | RES SMD 63.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RT1206DRE0763R4L.pdf | |
| CRCW0603130KFKEB | RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW0603130KFKEB.pdf |