| Manufacturer Part Number: | SML4741AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4741AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4741AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4741AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4741AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4741AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4741AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4741AHE3/5A.
| 12101C273JAT2A | 0.027µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 12101C273JAT2A.pdf | |
| REC5-053.3SRW/H4/A/CTRL/X2 | DC/DC CONVERTER 3.3V 5W | REC5-053.3SRW/H4/A/CTRL/X2.pdf | |
| VE-JW2-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-JW2-IY-B1.pdf | |
| ESR10EZPF5R90 | RES SMD 5.9 OHM 1% 0.4W 0805 | ESR10EZPF5R90.pdf | |
| ERJ-PA3D2261V | RES SMD 2.26K OHM 0.5% 1/4W 0603 | ERJ-PA3D2261V.pdf | |
| EMC50DRAH | CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD | EMC50DRAH.pdf | |
| DBME13W3P0L4A191 | D-SUB STR 4-40 C NUT | DBME13W3P0L4A191.pdf | |
| 2169788-4 | SFP+ ASSY 2X8 GSKT NO LP SNPB | 2169788-4.pdf | |
| F1600CA06 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Screw Hole | F1600CA06.pdf | |
| CRGH2010F3K83 | RES SMD 3.83K OHM 1% 1W 2010 | CRGH2010F3K83.pdf | |
| RN73C2A2K26BTG | RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A2K26BTG.pdf |