| Manufacturer Part Number: | SML4739HE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4739HE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4739HE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4739HE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4739HE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4739HE3/5A is new and unused, you can buy SML4739HE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4739HE3/5A.
| MAL205157472E3 | 4700µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - 3 Lead 62 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205157472E3.pdf | |
| 10ZLG1000MEFCT78X20 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10ZLG1000MEFCT78X20.pdf | |
| MA101A6R2CAA | 6.2pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm) | MA101A6R2CAA.pdf | |
| S0402-4N7F2E | 4.7nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 150 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | S0402-4N7F2E.pdf | |
| P4080NSE1PNB | PowerPC e500mc Microprocessor IC QorIQ P4 8 Core, 32-Bit 1.5GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P4080NSE1PNB.pdf | |
| LM2588T-12/NOPB | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 5A (Switch) TO-220-7 (Formed Leads) | LM2588T-12/NOPB.pdf | |
| PC81510NSZ0F | Optoisolator Darlington Output 5000Vrms 1 Channel 4-DIP | PC81510NSZ0F.pdf | |
| XPLAWT-02-0000-000PU30F8 | LED Lighting XLamp® XP-L White, Warm 2850K 2.95V 1.05A 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPLAWT-02-0000-000PU30F8.pdf | |
| CRG0805F36K | RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0805 | CRG0805F36K.pdf | |
| AMM44DRKI | CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD | AMM44DRKI.pdf | |
| PRC.M0.8GL.LC52RZ | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PRC.M0.8GL.LC52RZ.pdf | |
| D38999/26WE35PB-LC | 55 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WE35PB-LC.pdf | |
| 152212-0203-GG | 12 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG | 152212-0203-GG.pdf | |
| 450-80-214-00-018101 | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 450-80-214-00-018101.pdf |