| Manufacturer Part Number: | SML4738-E3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4738-E3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4738-E3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4738-E3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4738-E3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4738-E3/5A is new and unused, you can buy SML4738-E3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4738-E3/5A.
| T95S155M020EZSL | 1.5µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20V 1507 (3718 Metric) 3.5 Ohm 0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm) | T95S155M020EZSL.pdf | |
| ECNR300 | UL CLASS RK-5 TIME DELAY | ECNR300.pdf | |
| SM6T220CA-E3/52 | TVS DIODE 188VWM 328VC SMB | SM6T220CA-E3/52.pdf | |
| VLMY2000-GS08 | Yellow 588nm LED Indication - Discrete 1.8V 2-SMD, J-Lead | VLMY2000-GS08.pdf | |
| VE-BNN-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-BNN-CY-F3.pdf | |
| VI-26Z-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VI-26Z-IX-S.pdf | |
| VS3-D8-00-668-CE | VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | VS3-D8-00-668-CE.pdf | |
| CA3106E18-9S | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106E18-9S.pdf | |
| MS3114F16-26PW | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | MS3114F16-26PW.pdf | |
| 78229-202HTLF | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 78229-202HTLF.pdf | |
| 0386101606 | 6 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0386101606.pdf | |
| 4304M-101-103 | RES ARRAY 3 RES 10K OHM 4SIP | 4304M-101-103.pdf |