| Manufacturer Part Number: | SML4735AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4735AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4735AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Mar/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4735AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4735AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4735AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4735AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4735AHE3/5A.
| 515D108M100FV6AE3 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D108M100FV6AE3.pdf | |
| AR151C472K4R | 4700pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | AR151C472K4R.pdf | |
| MKP385427016JFI2B0 | 0.27µF Film Capacitor 110V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | MKP385427016JFI2B0.pdf | |
| M39003/09-0163H | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 110 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-0163H.pdf | |
| MSMLJ43A | TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB | MSMLJ43A.pdf | |
| GCC17DRYS-S93 | CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD | GCC17DRYS-S93.pdf | |
| MAX3221ECDB | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3221ECDB.pdf | |
| AP131-25YL-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA SOT-89-5 | AP131-25YL-13.pdf | |
| ERJ-14NF1000U | RES SMD 100 OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-14NF1000U.pdf | |
| MS3116J16-8PX | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | MS3116J16-8PX.pdf | |
| D38999/20JA98HE-LC | CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT | D38999/20JA98HE-LC.pdf | |
| 5390108-4 | 278 Position DIMM Socket Through Hole | 5390108-4.pdf | |
| G125-MS12605L3P | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold | G125-MS12605L3P.pdf | |
| RT0603WRE07680RL | RES SMD 680 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RT0603WRE07680RL.pdf |