| Manufacturer Part Number: | SML-Z14YTT86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 10084 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2V 2-PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML-Z14YTT86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML-Z14YTT86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | SML-Z1/ZN Series Round with Flat Top PLCC-2 LEDs | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | SML-Z1 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Color | Yellow | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 280mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 2.40mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 589nm | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Features | - | |
| Package / Case | 2-PLCC | |
| Supplier Device Package | 2-PLCC | |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | |
| Height (Max) | 2.05mm | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML-Z14YTT86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML-Z14YTT86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of SML-Z14YTT86A is new and unused, you can buy SML-Z14YTT86A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML-Z14YTT86A.
| GSC12DRAI-S734 | CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD | GSC12DRAI-S734.pdf | |
| BC846UE6727HTSA1 | TRANS ARRAY AF NPN SC74-6 | BC846UE6727HTSA1.pdf | |
| STSA1805-AP | TRANS NPN 60V 5A TO-92 | STSA1805-AP.pdf | |
| 74LVC16240ADL,112 | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVC16240ADL,112.pdf | |
| 74CB3Q3125DBQRG4 | Bus Switch 1 x 1:1 16-SSOP | 74CB3Q3125DBQRG4.pdf | |
| AT27C1024-15VC | IC OTP 1MBIT 150NS 40VSOP | AT27C1024-15VC.pdf | |
| XC6121C627ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C627ER-G.pdf | |
| RP15-4815DAW-HC | CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-15V | RP15-4815DAW-HC.pdf | |
| VI-B21-IY | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VI-B21-IY.pdf | |
| ABC35DTMN-S273 | CONN EDGECARD 70POS .100" | ABC35DTMN-S273.pdf | |
| D38999/20FC8SN | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20FC8SN.pdf | |
| CTVPS00RF-15-15JC-LC | CTV 15C 14#20 1#16 SKT RECP | CTVPS00RF-15-15JC-LC.pdf | |
| RG2012N-2800-C-T5 | RES SMD 280 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012N-2800-C-T5.pdf | |
| 4606X-AP2-104LF | RES ARRAY 3 RES 100K OHM 6SIP | 4606X-AP2-104LF.pdf | |
| RLR07C2741FMRSL | RES 2.74K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C2741FMRSL.pdf |