| Manufacturer Part Number: | SML-Z14MTT86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Green 571nm LED Indication - Discrete 2V 2-PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML-Z14MTT86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML-Z14MTT86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | SML-Z1/ZN Series Round with Flat Top PLCC-2 LEDs | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | SML-Z1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Color | Green | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 90mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 2.40mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 571nm | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Features | - | |
| Package / Case | 2-PLCC | |
| Supplier Device Package | 2-PLCC | |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | |
| Height (Max) | 2.05mm | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML-Z14MTT86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML-Z14MTT86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of SML-Z14MTT86A is new and unused, you can buy SML-Z14MTT86A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML-Z14MTT86A.
| BFC237527272 | 2700pF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm) | BFC237527272.pdf | |
| M39003/09-0170H | 6.8µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 275 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-0170H.pdf | |
| JANTXV1N6129AUS | TVS DIODE 69.2VWM BSQMELF | JANTXV1N6129AUS.pdf | |
| AT-28.63636MAGE-T | 28.63636MHz ±30ppm Crystal 12pF -40°C ~ 85°C AEC-Q200 Surface Mount HC49/US | AT-28.63636MAGE-T.pdf | |
| LMC555CMX | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 3MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LMC555CMX.pdf | |
| SN74AVC4T774PWRG4 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 380Mbps 16-TSSOP | SN74AVC4T774PWRG4.pdf | |
| MIC37138-2.5YS-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1A SOT-223 | MIC37138-2.5YS-TR.pdf | |
| CXM-9-40-90-36-AA00-F2-2 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CXM-9 White, Neutral Square | CXM-9-40-90-36-AA00-F2-2.pdf | |
| V72B36E250BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W | V72B36E250BL3.pdf | |
| VI-2NK-MV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-2NK-MV-F4.pdf | |
| ABB70DHBN | CONN EDGECARD 140PS R/A .050 SLD | ABB70DHBN.pdf | |
| FX8-140P-SV | 140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | FX8-140P-SV.pdf | |
| 0347960402 | 4 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.138" (3.50mm) | 0347960402.pdf |