| Manufacturer Part Number: | SML-Z14FTT86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Green 560nm LED Indication - Discrete 2V 2-PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML-Z14FTT86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML-Z14FTT86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | SML-Z1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Color | Green | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 22.4mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 2.40mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 560nm | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Features | - | |
| Package / Case | 2-PLCC | |
| Supplier Device Package | 2-PLCC | |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | |
| Height (Max) | 2.05mm | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML-Z14FTT86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML-Z14FTT86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of SML-Z14FTT86A is new and unused, you can buy SML-Z14FTT86A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML-Z14FTT86A.
| GEC30DRYH-S93 | CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD | GEC30DRYH-S93.pdf | |
| L-15WR18GV4E | 180nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 780 mOhm Max 0805 (2012 Metric) | L-15WR18GV4E.pdf | |
| AT40K20-2AJI | IC FPGA 62 I/O 84PLCC | AT40K20-2AJI.pdf | |
| SN74AVC16T245ZQLR | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 380Mbps 56-BGA MICROSTAR JUNIOR (7.0x4.5) | SN74AVC16T245ZQLR.pdf | |
| S-1711C3030-I6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 3V 150mA SNT-6A | S-1711C3030-I6T1U.pdf | |
| 3548S-1BB-102B | 1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 5 Turn Wirewound 1.5W Solder Lug | 3548S-1BB-102B.pdf | |
| ERJ-P6WF36R0V | RES SMD 36 OHM 1% 1/2W 0805 | ERJ-P6WF36R0V.pdf | |
| RT0805FRD0747RL | RES SMD 47 OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRD0747RL.pdf | |
| 97-3107B24-20PW-417 | AB 11C 9#16, 2#12 PIN PLUG | 97-3107B24-20PW-417.pdf | |
| 97-3107B20-14S-940 | AB 5C 3#12, 2#8 SKT PLUG | 97-3107B20-14S-940.pdf | |
| 15325 | 66 Position Turret Board 0.375" (9.53mm) Turret, Single End, Double Turret | 15325.pdf | |
| PT2512FK-7W0R4L | RES SMD 0.4 OHM 1% 2W 2512 | PT2512FK-7W0R4L.pdf | |
| RG1005P-2050-B-T1 | RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-2050-B-T1.pdf | |
| RG2012V-331-C-T5 | RES SMD 330 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012V-331-C-T5.pdf | |
| RNC50H1301FSR36 | RES 1.3K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H1301FSR36.pdf |