| Manufacturer Part Number: | SMBG5377A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 91V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG5377A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG5377A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 91V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 75 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 65.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG5377A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG5377A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG5377A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG5377A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG5377A/TR13.
| 335PSB850K4R | 3.3µF Film Capacitor 500V 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm) | 335PSB850K4R.pdf | |
| GMC22DRES-S13 | CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND | GMC22DRES-S13.pdf | |
| SIT8008BI-72-18E-26.000000D | OSC XO 1.8V 26MHZ OE | SIT8008BI-72-18E-26.000000D.pdf | |
| FXO-HC730-11.0592 | 11.0592MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 32mA Enable/Disable | FXO-HC730-11.0592.pdf | |
| 34L333C | 33µH Shielded Wirewound Inductor 360mA 1.18 Ohm Max Nonstandard | 34L333C.pdf | |
| EPM7128AETI144-7 | IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP | EPM7128AETI144-7.pdf | |
| XTEAWT-00-0000-00000LBF8 | LED Lighting XLamp® XT-E White, Warm 2850K 2.85V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XTEAWT-00-0000-00000LBF8.pdf | |
| 5530122010F | LED Circuit Board Indicator 2 High Green (x 2) Diffused, Tinted 2.1V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5530122010F.pdf | |
| CRCW08054R30JNEA | RES SMD 4.3 OHM 5% 1/8W 0805 | CRCW08054R30JNEA.pdf | |
| TV07RQW-19-31SA | 15 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07RQW-19-31SA.pdf | |
| TVP00RW-17-32SC-LC | TV 32C 32#20 SKT RECP | TVP00RW-17-32SC-LC.pdf | |
| 09300241290 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG21 | 09300241290.pdf | |
| 431713-14-0 | 14 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431713-14-0.pdf |