| Manufacturer Part Number: | SMBG5374A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG5374A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG5374A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 54V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG5374A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG5374A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG5374A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG5374A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG5374A/TR13.
| K100J15C0GH53H5 | 10pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K100J15C0GH53H5.pdf | |
| MKT1813268105 | 6800pF Film Capacitor 220V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Axial 0.236" Dia x 0.748" L (6.00mm x 19.00mm) | MKT1813268105.pdf | |
| 2210-S230-P1M1-H111-12A | CR BRKR THRMMAG 12A 480VAC/65VDC | 2210-S230-P1M1-H111-12A.pdf | |
| ZC832BTC | DIODE VARIABLE CAP SOT23-3 | ZC832BTC.pdf | |
| MAX4509ESE+ | 2 Circuit IC Switch 4:1 400 Ohm 16-SO | MAX4509ESE+.pdf | |
| CY7C1351G-100AXC | IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP | CY7C1351G-100AXC.pdf | |
| MI-J23-MY-F3 | CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 50W | MI-J23-MY-F3.pdf | |
| RMCP2010FT470R | RES SMD 470 OHM 1% 1W 2010 | RMCP2010FT470R.pdf | |
| C48-16R22Y55P-402 | 26500 55C 55#20 P BY PLUG WC | C48-16R22Y55P-402.pdf | |
| TV06RQDZ-17-22SA-LC | TV 2#12(COAX) 2#8(QUAD) SKT RE | TV06RQDZ-17-22SA-LC.pdf | |
| 1742035-1 | Terminal Magnetic Connector 300 17-19 AWG Quick Connect | 1742035-1.pdf | |
| CMF5536K000BEEB | RES 36K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5536K000BEEB.pdf | |
| CW02B600R0JE70 | RES 600 OHM 3.75W 5% AXIAL | CW02B600R0JE70.pdf |