| Manufacturer Part Number: | SMBG5367A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG5367A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG5367A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 31V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG5367A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG5367A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG5367A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG5367A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG5367A/TR13.
| LGY1K152MELA25 | 1500µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1K152MELA25.pdf | |
| CC0603BRNPO9BNR47 | 0.47pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603BRNPO9BNR47.pdf | |
| GEC30DREI-S93 | CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET | GEC30DREI-S93.pdf | |
| 536AB156M250DG | 156.25MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 121mA Enable/Disable | 536AB156M250DG.pdf | |
| SP1008R-683J | 68µH Shielded Wirewound Inductor 112mA 9 Ohm Max Nonstandard | SP1008R-683J.pdf | |
| 2500-72F | 8.2mH Unshielded Molded Inductor 51mA 65 Ohm Max Axial | 2500-72F.pdf | |
| XC6124D425MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124D425MR-G.pdf | |
| VI-J4R-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-J4R-EX-F1.pdf | |
| VI-J24-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VI-J24-CY-F1.pdf | |
| 163A14629X | CONN DSUB 25POS M R/A ASSY TIN | 163A14629X.pdf | |
| 39-51-3213 | 21 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.049" (1.25mm) Through Hole, Right Angle | 39-51-3213.pdf | |
| 110-87-210-01-742101 | CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD | 110-87-210-01-742101.pdf | |
| A10722507 | 25 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A10722507.pdf | |
| 0397080012 | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0397080012.pdf |