| Manufacturer Part Number: | SMBG5359A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG5359A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG5359A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 17.3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG5359A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG5359A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG5359A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG5359A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG5359A/TR13.
| B43584D5338M3 | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584D5338M3.pdf | |
| GBB65DYRN-S1355 | CONN CARD EXTEND .050" 65POS | GBB65DYRN-S1355.pdf | |
| V40PW10CHM3/I | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | V40PW10CHM3/I.pdf | |
| 2N4091 | JFET N-Channel 40V 30mA @ 20V 360mW Through Hole TO-18 | 2N4091.pdf | |
| LT1122CS8#PBF | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1122CS8#PBF.pdf | |
| CY7C1441KV25-133BZXI | IC SRAM 36MBIT 133MHZ 165FBGA | CY7C1441KV25-133BZXI.pdf | |
| TPS65310AQRVJRQ1 | Linear And Switching Voltage Regulator IC 5 Output Step-Down (Buck) (3), Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1) 4.9MHz 56-VFQFN Exposed Pad | TPS65310AQRVJRQ1.pdf | |
| V24B24E200BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W | V24B24E200BL2.pdf | |
| VI-26Y-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VI-26Y-IX-B1.pdf | |
| 97-3107A20-11S-940 | AB 13C 13#16 SKT PLUG | 97-3107A20-11S-940.pdf | |
| 91-628754-35S | TVPS02RF-15-35S W/ CLN & PCB | 91-628754-35S.pdf | |
| CTV06RW-23-14JB | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CTV06RW-23-14JB.pdf | |
| 09692017072 | D SUB FE 7W2 WITH SOLDER CUP PL3 | 09692017072.pdf | |
| 89891-434H | 68 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Tin-Lead 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89891-434H.pdf |