| Manufacturer Part Number: | SMBG5352A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG5352A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG5352A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 10.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG5352A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG5352A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG5352A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG5352A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG5352A/TR13.
| 0224010.HXUP | FUSE GLASS 10A 125VAC 2AG | 0224010.HXUP.pdf | |
| 1N748ATR | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N748ATR.pdf | |
| MT29F64G08CECCBH1-12:C | IC FLASH 64GBIT 100VBGA | MT29F64G08CECCBH1-12:C.pdf | |
| EB-PS-AC48-75 | AC/DC CONVERTER 48V 75W | EB-PS-AC48-75.pdf | |
| RR0510P-2670-D | RES SMD 267 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RR0510P-2670-D.pdf | |
| 1571650-6 | CONN DSUB PLUG 9POS STR SLDR CUP | 1571650-6.pdf | |
| FH35B-27S-0.3SHW(99) | 27 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle | FH35B-27S-0.3SHW(99).pdf | |
| HW15500000J0G | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW15500000J0G.pdf |