| Manufacturer Part Number: | SMBG5350A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG5350A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG5350A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 9.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG5350A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG5350A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG5350A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG5350A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG5350A/TR13.
| BFC238563822 | 8200pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm) | BFC238563822.pdf | |
| 106MHBS70K2J | 10µF Film Capacitor 1275V (1.275kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm) | 106MHBS70K2J.pdf | |
| 0192020190 | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 14-16 AWG Blue | 0192020190.pdf | |
| LMC662CN | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | LMC662CN.pdf | |
| VI-231-EV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W | VI-231-EV-F4.pdf | |
| ERJ-3BQF9R1V | RES SMD 9.1 OHM 1% 1/4W 0603 | ERJ-3BQF9R1V.pdf | |
| CRCW06039R76FKEA | RES SMD 9.76 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06039R76FKEA.pdf | |
| AT0603DRE0720R5L | RES SMD 20.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 | AT0603DRE0720R5L.pdf | |
| GTC02R-18-10P(025) | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | GTC02R-18-10P(025).pdf | |
| 863003ALF | DSUB MALE SCREW LOCK | 863003ALF.pdf | |
| 151-10-322-00-009000 | 22 Position DIP, DIL - Header Connector Post, Extended Gold | 151-10-322-00-009000.pdf | |
| A20222009 | 20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A20222009.pdf | |
| RG2012P-6651-W-T1 | RES SMD 6.65KOHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012P-6651-W-T1.pdf | |
| RLR07C34R0FRR36 | RES 34 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C34R0FRR36.pdf |