| Manufacturer Part Number: | SMBG5349A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG5349A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG5349A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 8.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG5349A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG5349A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG5349A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG5349A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG5349A/TR13.
| SIT3821AC-2D2-33EB125.000000T | OSC XO 3.3V 125MHZ OE | SIT3821AC-2D2-33EB125.000000T.pdf | |
| DAC312HSZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC W | DAC312HSZ.pdf | |
| MB90548GSPMC3-GS-292E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPMC3-GS-292E1.pdf | |
| SN74CB3Q3245PWR | Bus Switch 8 x 1:1 20-TSSOP | SN74CB3Q3245PWR.pdf | |
| S25FL128SAGMFIG01 | IC FLASH 128MBIT 16-SOIC | S25FL128SAGMFIG01.pdf | |
| VE-BNX-MV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W | VE-BNX-MV-F3.pdf | |
| TRR03EZPF1181 | RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603 | TRR03EZPF1181.pdf | |
| AA0201FR-0718K2L | RES SMD 18.2K OHM 1% 1/20W 0201 | AA0201FR-0718K2L.pdf | |
| CA3106R14S-1S | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106R14S-1S.pdf | |
| 91-569762-98P | TVPS00RF-11-98P W/PCB CONTACTS | 91-569762-98P.pdf | |
| 09FMN-BMTTN-A-TF(LF)(SN)- | 9 Position FFC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount | 09FMN-BMTTN-A-TF(LF)(SN)-.pdf | |
| SM2615FT19R1 | RES SMD 19.1 OHM 1% 1W 2615 | SM2615FT19R1.pdf | |
| RG1005N-54R9-B-T1 | RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005N-54R9-B-T1.pdf | |
| H8383KBZA | RES 383K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H8383KBZA.pdf |