| Manufacturer Part Number: | SMBG5347A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG5347A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG5347A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 5W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 7.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG5347A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG5347A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG5347A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG5347A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG5347A/TR13.
| LGL2G271MELA30 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2G271MELA30.pdf | |
| VJ0805D3R3CXXAP | 3.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D3R3CXXAP.pdf | |
| MF-S350 | FUSE RESETTABLE 100A 30V AXIAL | MF-S350.pdf | |
| TLC5628IN | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-PDIP | TLC5628IN.pdf | |
| LM3578AMX/NOPB | Buck, Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive or Negative 1 Output 750mA (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM3578AMX/NOPB.pdf | |
| VI-24B-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VI-24B-IX-S.pdf | |
| D38999/20WF28SN | 28 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20WF28SN.pdf | |
| 10-244618-1P | Circular Connector | 10-244618-1P.pdf | |
| CA3100F32-17P | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3100F32-17P.pdf | |
| L717SDEG09POL2RM5GC309 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | L717SDEG09POL2RM5GC309.pdf | |
| GRPB162VWQS-RC | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | GRPB162VWQS-RC.pdf | |
| RN60E2553BRE6 | RES 255K OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60E2553BRE6.pdf |