| Manufacturer Part Number: | SMBG4764A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 100V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4764A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4764A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 100V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 350 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 76V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4764A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4764A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4764A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4764A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4764A/TR13.
| UPB2V121MHD | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2V121MHD.pdf | |
| C1210C563M1RACTU | 0.056µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C563M1RACTU.pdf | |
| 1808WC150MAT1A | 15pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808WC150MAT1A.pdf | |
| SMA6T82CAY | TVS DIODE 70VWM 120VC SMA | SMA6T82CAY.pdf | |
| JANTX1N6124US | TVS DIODE 42.6VWM BSQMELF | JANTX1N6124US.pdf | |
| RBM40DCCS-S189 | CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD | RBM40DCCS-S189.pdf | |
| TIBPAL20R4-15CNT | IMPACT-X™ PAL® Programmable Logic Device (PLD) IC 15ns 24-PDIP | TIBPAL20R4-15CNT.pdf | |
| AD9956YCPZ | Direct Digital Synthesis IC 14 b 3GHz 48 b Tuning 48-LFCSP-VQ (7x7) | AD9956YCPZ.pdf | |
| BA50BB2RF-E2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 200mA 8-SOP | BA50BB2RF-E2.pdf | |
| GMA2285C | Dot Matrix Display Module 5 x 8 Common Anode Row, Common Cathode Column Red 1.8V 1.50" L x 2.39" W x 0.35" H (38.40mm x 60.80mm x 8.90mm) | GMA2285C.pdf | |
| D38999/24MJ43BE | CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT | D38999/24MJ43BE.pdf | |
| HRG3216P-6982-D-T1 | RES SMD 69.8K OHM 0.5% 1W 1206 | HRG3216P-6982-D-T1.pdf | |
| D55342E07B332DRWS | RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 | D55342E07B332DRWS.pdf |