| Manufacturer Part Number: | SMBG4759A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4759A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4759A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 125 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 47.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4759A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4759A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4759A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4759A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4759A/TR13.
| DE2E3KY222MB2BM01F | 2200pF 250VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | DE2E3KY222MB2BM01F.pdf | |
| CC0402MRY5V7BB104 | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402MRY5V7BB104.pdf | |
| SGNMNC3256K | 7 ~ 25pF Trimmer Capacitor 6000V (6kV) Chassis Mount Round - 0.710" Dia (18.03mm) | SGNMNC3256K.pdf | |
| SIT1602AIA2-XXS | 3.75MHz ~ 77.76MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V 4.5mA Standby | SIT1602AIA2-XXS.pdf | |
| HER303GT-G | DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AA | HER303GT-G.pdf | |
| PM74SH-681M-RC | 680µH Shielded Wirewound Inductor 270mA 1.6 Ohm Max Nonstandard | PM74SH-681M-RC.pdf | |
| LT1112IS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1112IS8#PBF.pdf | |
| CD4075BEE4 | OR Gate IC 3 Channel 14-PDIP | CD4075BEE4.pdf | |
| S-8200AAD-I6T1U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SNT-6A | S-8200AAD-I6T1U.pdf | |
| VI-21V-MV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W | VI-21V-MV-F4.pdf | |
| M80-4000000FE-11-308-00-000 | 11 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp and Solder Gold | M80-4000000FE-11-308-00-000.pdf | |
| 3-178141-2 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.150" (3.81mm) Through Hole Gold | 3-178141-2.pdf | |
| CMF557K1500FKEB | RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF557K1500FKEB.pdf |