| Manufacturer Part Number: | SMBG4758A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4758A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4758A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 110 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 42.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4758A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4758A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4758A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4758A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4758A/TR13.
| BFC242014703 | 0.047µF Film Capacitor 160V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm) | BFC242014703.pdf | |
| 0242.080UAT1 | FUSE CRTRDGE 80MA 250VAC/VDC AXL | 0242.080UAT1.pdf | |
| 8N3Q001EG-0008CDI | Clock Oscillator IC 644.5313MHz, 669.3266MHz, 657.4219MHz, 707.3527MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0008CDI.pdf | |
| MC74HC04ADTR2 | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | MC74HC04ADTR2.pdf | |
| NCP5355DR2G | IC DRVR MOSF SYNC BUCK 12V 8SOIC | NCP5355DR2G.pdf | |
| S-80955CNNB-G9RT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80955CNNB-G9RT2G.pdf | |
| VE-B3P-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-B3P-MW-S.pdf | |
| V375A5M300BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W | V375A5M300BN3.pdf | |
| CA3106ER24-10P | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106ER24-10P.pdf | |
| 0039307031 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0039307031.pdf | |
| PAT0603E5622BST1 | RES SMD 56.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 | PAT0603E5622BST1.pdf | |
| CRCW12061R74FNTA | RES SMD 1.74 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW12061R74FNTA.pdf | |
| 9T06031A1052CAHFT | RES SMD 10.5K OHM 1/10W 0603 | 9T06031A1052CAHFT.pdf |