| Manufacturer Part Number: | SMBG4755A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4755A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4755A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4755A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4755A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4755A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4755A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4755A/TR13.
| MKP385324016JCA2B0 | 0.024µF Film Capacitor 110V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) | MKP385324016JCA2B0.pdf | |
| MKP385351200JI02W0 | 0.051µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm) | MKP385351200JI02W0.pdf | |
| 8N4QV01FG-0054CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0054CDI8.pdf | |
| VE-J4Y-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VE-J4Y-IX-S.pdf | |
| V150B48M250BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W | V150B48M250BF3.pdf | |
| 97-3108B22-8PZ-940 | AB 2C 2#12 PIN PLUG | 97-3108B22-8PZ-940.pdf | |
| TVS07RF-19-32JC-LC | TV 32C 32#20 SKT J/N RECP | TVS07RF-19-32JC-LC.pdf | |
| 4301.4051 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 4301.4051.pdf | |
| 75160-114-10 | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ | 75160-114-10.pdf | |
| 153-10-328-00-001000 | 28 Position DIP, DIL - Header Connector Post Gold | 153-10-328-00-001000.pdf | |
| 146-83-642-41-036101 | CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD | 146-83-642-41-036101.pdf | |
| 1861769 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle, Vertical Through Hole | 1861769.pdf | |
| ERJ-S1DF2210U | RES SMD 221 OHM 1% 3/4W 2010 | ERJ-S1DF2210U.pdf | |
| PNP100JR-52-1R5 | RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL | PNP100JR-52-1R5.pdf |