| Manufacturer Part Number: | SMBG4754A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4754A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4754A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4754A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4754A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4754A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4754A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4754A/TR13.
| R60MF3100506AJ | 0.1µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm) | R60MF3100506AJ.pdf | |
| R413R34704000M | 0.47µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm) | R413R34704000M.pdf | |
| M39003/01-2500/HSD | 82µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-2500/HSD.pdf | |
| EMM22DRXI | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | EMM22DRXI.pdf | |
| SIT9120AI-2DF-25E100.000000Y | OSC XO 2.5V 100MHZ | SIT9120AI-2DF-25E100.000000Y.pdf | |
| ERJ-14NF3653U | RES SMD 365K OHM 1% 1/2W 1210 | ERJ-14NF3653U.pdf | |
| CIR06CFZ-36-10S-F80 | 48 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CIR06CFZ-36-10S-F80.pdf | |
| CTVP00RW-25-24BA | CTV 24C 12#16 12#12 SKT RECP | CTVP00RW-25-24BA.pdf | |
| ADP-SMAM-BNCM | Adapter Coaxial Connector BNC Plug, Male Pin To SMA Plug, Male Pin 50 Ohm | ADP-SMAM-BNCM.pdf | |
| T37060-19-0 | 19 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37060-19-0.pdf | |
| 0395377018 | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395377018.pdf | |
| 9T06031A11R0DAHFT | RES SMD 11 OHM 0.5% 1/10W 0603 | 9T06031A11R0DAHFT.pdf | |
| RG3216P-6983-W-T1 | RES SMD 698K OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216P-6983-W-T1.pdf |