| Manufacturer Part Number: | SMBG4753A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4753A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4753A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 27.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4753A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4753A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4753A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4753A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4753A/TR13.
| 1812CC103KATME | 10000pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812CC103KATME.pdf | |
| B37979N5222J054 | 2200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm) | B37979N5222J054.pdf | |
| BZV55-C27,135 | Zener Diode 27V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80C | BZV55-C27,135.pdf | |
| LM4962TLX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 20-DSBGA | LM4962TLX/NOPB.pdf | |
| HDSP-5521 | Character LED Display Module Red 7-Segment 2 Character Common Anode 2.1V 20mA 0.670" H x 0.990" W x 0.315" D (17.02mm x 25.15mm x 8.00mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm) | HDSP-5521.pdf | |
| LTST-C150CKT | Red 638nm LED Indication - Discrete 1.8V 1206 (3216 Metric) | LTST-C150CKT.pdf | |
| 5536317-4 | 100 Position Receptacle Connector Gold 0.050" (1.27mm) Through Hole | 5536317-4.pdf | |
| 803-83-014-66-001101 | 14 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-83-014-66-001101.pdf | |
| GT8E-4S-HU(20) | 4 Position Rectangular Housing Connector Plug Green 0.079" (2.00mm) | GT8E-4S-HU(20).pdf | |
| OSTHT030080 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.197" (5.00mm) Through Hole | OSTHT030080.pdf | |
| CRCW0201620RJNED | RES SMD 620 OHM 5% 1/20W 0201 | CRCW0201620RJNED.pdf | |
| CRA06P08347K0JTA | RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 | CRA06P08347K0JTA.pdf |