| Manufacturer Part Number: | SMBG4750A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4750A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4750A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 20.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4750A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4750A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4750A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4750A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4750A/TR13.
| HM2P09PDP291N9LF | 77 (55 + 22 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HM2P09PDP291N9LF.pdf | |
| 63791-112 | METRAL PWR 5RX1M RA PF | 63791-112.pdf | |
| VLS252015ET-4R7M-CA | 4.7µH Shielded Wirewound Inductor 890mA 318 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | VLS252015ET-4R7M-CA.pdf | |
| KMC8144VT800B | IC DSP 783FCBGA | KMC8144VT800B.pdf | |
| MT45W1MW16BAFB-856 WT | IC PSRAM 16MBIT 85NS 54VFBGA | MT45W1MW16BAFB-856 WT.pdf | |
| U6433B-MFPG3Y | IC FLASHER 18M OHM SHUNT 8-SOIC | U6433B-MFPG3Y.pdf | |
| VE-B1R-IV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W | VE-B1R-IV-F3.pdf | |
| MCR03ERTF1910 | RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03ERTF1910.pdf | |
| 10-260389-19P | ER 10C 10#16 PIN PLUG | 10-260389-19P.pdf | |
| 3-146500-8 | 76 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 3-146500-8.pdf | |
| 1-1393558-5 | C42334A 422C350=BKMOD 422 BUEG | 1-1393558-5.pdf | |
| MMS-103-02-L-SV | 3 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | MMS-103-02-L-SV.pdf | |
| 09330009858 | JUMPER ACROSS 1X8 BLACK 16A | 09330009858.pdf | |
| RCP0603W510RGEC | RES SMD 510 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603W510RGEC.pdf | |
| M55342E04B49E9RWS | RES SMD 49.9K OHM 1% 0.15W 1505 | M55342E04B49E9RWS.pdf |