| Manufacturer Part Number: | SMBG4746A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4746A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4746A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4746A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4746A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4746A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4746A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4746A/TR13.
| GRM022R60J102ME19L | 1000pF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM022R60J102ME19L.pdf | |
| 345-030-520-801 | CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN | 345-030-520-801.pdf | |
| 61-SN-A | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 18-22 AWG Red | 61-SN-A.pdf | |
| ASEMB-29.4912MHZ-LY-T | 29.4912MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 16mA Standby (Power Down) | ASEMB-29.4912MHZ-LY-T.pdf | |
| SBAS20HT1G | DIODE GEN PURP 200V 200MA SOD323 | SBAS20HT1G.pdf | |
| MT41K512M4HX-187E:D | IC DDR3 SDRAM 2GBIT 533MHZ 78BGA | MT41K512M4HX-187E:D.pdf | |
| TLP161G(U,C,F) | Optoisolator Triac Output 2500Vrms 1 Channel 6-MFSOP, 4 Lead | TLP161G(U,C,F).pdf | |
| MTE1300NN1-WRC | Infrared (IR) Emitter 1300nm 0.8V 100mA 12° Radial, Metal Can | MTE1300NN1-WRC.pdf | |
| 5952101007 | LED Circuit Board Indicator Single Red Diffused 1.7V 30mA Round with Flat Top, 2.00mm Surface Mount, Right Angle | 5952101007.pdf | |
| S8JXG03512 | AC/DC CONVERTER 12V 35W | S8JXG03512.pdf | |
| PT01E8-4P-SR | PT 4C 4#20 PIN RECP | PT01E8-4P-SR.pdf | |
| 10-040793-000 | Socket Contact 8-10 AWG Size 8 Crimp Silver | 10-040793-000.pdf | |
| 1000990000 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1000990000.pdf | |
| RP73D2A5R76BTG | RES SMD 5.76 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A5R76BTG.pdf |