| Manufacturer Part Number: | SMBG4744A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4744A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4744A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4744A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4744A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4744A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4744A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4744A/TR13.
| ECQ-E6225KFB | 2.2µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial 1.220" L x 0.768" W (31.00mm x 19.50mm) | ECQ-E6225KFB.pdf | |
| MC22FF621F-TF | 620pF Mica Capacitor 1000V (1kV) 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | MC22FF621F-TF.pdf | |
| 8T49N004A-037NLGI | IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN | 8T49N004A-037NLGI.pdf | |
| EL9211IYEZ-T13 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-HMSOP | EL9211IYEZ-T13.pdf | |
| VE-22R-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-22R-EX-F3.pdf | |
| MENB1050A1503F01 | 15V 50W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | MENB1050A1503F01.pdf | |
| DEM-OPA-SO-1A | 8-SOIC Package 1 - Single Channels per IC General Purpose Amplifier Evaluation Board | DEM-OPA-SO-1A.pdf | |
| GCB60DHRT-S621 | CONN EDGECARD 120POS .050 EXTEND | GCB60DHRT-S621.pdf | |
| CIR06CF-20-15P-F80-38 | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CIR06CF-20-15P-F80-38.pdf | |
| KJB7T21G35BN | KJB 79C 79#22D SKT J/N RECP | KJB7T21G35BN.pdf | |
| D2520-5002-AR | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | D2520-5002-AR.pdf | |
| NC04A18000J0G | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole | NC04A18000J0G.pdf | |
| EO130102A0J0G | 13 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | EO130102A0J0G.pdf | |
| MBB02070C3920FC100 | RES 392 OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C3920FC100.pdf |