| Manufacturer Part Number: | SMBG4741A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4741A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4741A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4741A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4741A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4741A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4741A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4741A/TR13.
| 66998-001LF | BP EXT LATCH LF | 66998-001LF.pdf | |
| HM2J07PE5118N9 | 132 (110 + 22 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle | HM2J07PE5118N9.pdf | |
| 1-5533268-2 | CONN HDI RECEPT 225POS 3ROW R/A | 1-5533268-2.pdf | |
| ESC22DRTI-S93 | CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD | ESC22DRTI-S93.pdf | |
| 7Q-20.000MBG-T | 20MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 2mA | 7Q-20.000MBG-T.pdf | |
| MPC506AUG4 | 1 Circuit IC Switch 16:1 1.5 kOhm 28-SOIC | MPC506AUG4.pdf | |
| 7026L35G | IC SRAM 256KBIT 35NS 84PGA | 7026L35G.pdf | |
| JHM1005S05 | DC/DC CONVERTER 5V 10W | JHM1005S05.pdf | |
| 5.50.01.EU EU POWER ADAPTER FOR FLASHER 5/ST7 | - Power Supply | 5.50.01.EU EU POWER ADAPTER FOR FLASHER 5/ST7.pdf | |
| TV06DT-23-35S-LC | TV 100C 100#22D SKT PLUG | TV06DT-23-35S-LC.pdf | |
| TVP00RW-11-98BC | TV 6C 6#20 SKT RECP | TVP00RW-11-98BC.pdf | |
| MS3459W28-9A | 12 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Self Locking | MS3459W28-9A.pdf | |
| 09185507914001 | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole | 09185507914001.pdf |