| Manufacturer Part Number: | SMBG4738A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4738A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4738A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4738A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4738A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4738A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4738A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4738A/TR13.
| MAL213660222E3 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213660222E3.pdf | |
| 0213004.TXP | FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM | 0213004.TXP.pdf | |
| RCC13DCMS | CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND | RCC13DCMS.pdf | |
| 5400-156K | 15mH Unshielded Inductor 167mA 1.88 Ohm Max Radial | 5400-156K.pdf | |
| 5CSEBA4U23C7N | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Cyclone® V SE FPGA - 40K Logic Elements 64KB 800MHz 672-UBGA (23x23) | 5CSEBA4U23C7N.pdf | |
| LA6584JA-AH | IC MOTOR DRIVER ON/OFF 14HSSOP | LA6584JA-AH.pdf | |
| VI-21K-EV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-21K-EV-F2.pdf | |
| RSC49DRAS-S734 | CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB | RSC49DRAS-S734.pdf | |
| CA3106E20-29SA95 | 17 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | CA3106E20-29SA95.pdf | |
| BM04B-ACHSS-A-GAN-TF(LF)(SN) | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.047" (1.20mm) Surface Mount, Right Angle Gold | BM04B-ACHSS-A-GAN-TF(LF)(SN).pdf | |
| 0348996060 | 6 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.157" (4.00mm) | 0348996060.pdf | |
| Y402570K0000T9R | RES SMD 70K OHM 0.01% 1/2W 2010 | Y402570K0000T9R.pdf |