| Manufacturer Part Number: | SMAZ5939B-M3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 500mW ±2% Surface Mount DO-214AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMAZ5939B-M3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMAZ5939B-M3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMAZ5939B-M3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMAZ5939B-M3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMAZ5939B-M3/5A is new and unused, you can buy SMAZ5939B-M3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMAZ5939B-M3/5A.
| SIT1602AI-13-33E-26.000000E | Oscillator | SIT1602AI-13-33E-26.000000E.pdf | |
| ILBB0603ER451V | 450 Ohm Impedance Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) Surface Mount 100mA 1 Lines 400 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | ILBB0603ER451V.pdf | |
| ATFC-0201-1N1-BT | 1.1nH Unshielded Thin Film Inductor 300mA 350 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | ATFC-0201-1N1-BT.pdf | |
| ATF1502AS-7JC44 | IC CPLD 32MC 7NS 44PLCC | ATF1502AS-7JC44.pdf | |
| SIM3L156-C-GQR | ARM® Cortex®-M3 SiM3L1xx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | SIM3L156-C-GQR.pdf | |
| C8051F533-IT | 8051 C8051F53x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-TSSOP | C8051F533-IT.pdf | |
| CA13623_G2-NIS83-MX-2-M | ASSY SQ 21.6MM 13.5MM HT MED WHT | CA13623_G2-NIS83-MX-2-M.pdf | |
| PTH08T221WAST | PTH08T221WAST | PTH08T221WAST.pdf | |
| V24B48C200BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | V24B48C200BL3.pdf | |
| D-621-0424 | Terminator Coax Connector Jack, Female Socket Triax 3000 Ohm | D-621-0424.pdf | |
| AB770 | ADAP SCSI INTERNAL 1TERM ACTIVE | AB770.pdf | |
| 69192-134 | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 69192-134.pdf | |
| M55342K12B62E0MTSV | RES SMD 62K OHM 1% 1/10W 0603 | M55342K12B62E0MTSV.pdf | |
| CMF55470R00FHEB | RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55470R00FHEB.pdf | |
| H839KFYA | RES 39.0K OHM 1/4W 1% AXIAL | H839KFYA.pdf |