| Manufacturer Part Number: | SMAZ5929B-M3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMAZ5929B-M3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMAZ5929B-M3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMAZ5929B-M3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMAZ5929B-M3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMAZ5929B-M3/5A is new and unused, you can buy SMAZ5929B-M3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMAZ5929B-M3/5A.
| ABC13DRTH | CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD | ABC13DRTH.pdf | |
| 1269AS-H-6R8M=P2 | 6.8µH Shielded Wirewound Inductor 1.1A 516 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | 1269AS-H-6R8M=P2.pdf | |
| CLF12555T-330M-CA | 33µH Shielded Wirewound Inductor 2.2A 80.4 mOhm Max Nonstandard | CLF12555T-330M-CA.pdf | |
| EFM32LG290F64G-E-BGA112R | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 112-LFBGA (10x10) | EFM32LG290F64G-E-BGA112R.pdf | |
| OP293FS-REEL7 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OP293FS-REEL7.pdf | |
| 3100-20V6999CL | Contactor Relay DPST-NO (2 Form X) 277VAC Coil Chassis Mount | 3100-20V6999CL.pdf | |
| D38999/24JF11AA | CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN | D38999/24JF11AA.pdf | |
| 09185346004 | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole | 09185346004.pdf | |
| 925320-01-50-10 | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 925320-01-50-10.pdf | |
| A304204R50 | 4 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws | A304204R50.pdf | |
| T38150-09-0 | 9 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38150-09-0.pdf | |
| AA1218JK-071K2L | RES SMD 1.2K OHM 1W 1812 WIDE | AA1218JK-071K2L.pdf | |
| M55342H03B316ERT5 | RES SMD 316K OHM 1% 1/5W 1005 | M55342H03B316ERT5.pdf | |
| LR1F3K09 | RES 3.09K OHM 0.6W 1% AXIAL | LR1F3K09.pdf |