| Manufacturer Part Number: | SL1411A350A |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Gas Discharge Tube Arresters (GDT) |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | GDT 350V 10KA THROUGH HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SL1411A350A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SL1411A350A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | GDT Capacity Expansion 01/Feb/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Gas Discharge Tube Arresters (GDT) | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | SL1411A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - DC Spark Over (Nom) | 350V | |
| Impulse Discharge Current (8/20µs) | 10000A (10kA) | |
| Tolerance | - | |
| Number of Poles | 2 | |
| Fail Short | No | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial Cylinder | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SL1411A350A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SL1411A350A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of SL1411A350A is new and unused, you can buy SL1411A350A Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SL1411A350A.
| SIT3807AI-D-25SG | 1.544MHz ~ 49.152MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 33mA Standby | SIT3807AI-D-25SG.pdf | |
| UDZSTE-1716B | Zener Diode 16V 200mW ±2% Surface Mount UMD2 | UDZSTE-1716B.pdf | |
| BZW03D12-TAP | Zener Diode 12V 1.85W ±10% Through Hole SOD-64 | BZW03D12-TAP.pdf | |
| TK20V60W5,LVQ | MOSFET N-CH 600V 20A 5DFN | TK20V60W5,LVQ.pdf | |
| IPB021N06N3GATMA1 | MOSFET N-CH 60V 120A TO263-3 | IPB021N06N3GATMA1.pdf | |
| 8N3SV76BC-0171CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0171CDI8.pdf | |
| TLC1541CN | 10 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-PDIP | TLC1541CN.pdf | |
| M1AGLE3000V5-FG896I | IC FPGA 620 I/O 896FBGA | M1AGLE3000V5-FG896I.pdf | |
| SA5230NG | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | SA5230NG.pdf | |
| TPS2231MRGPR | IC PWR INTERFACE SWITCH 20QFN | TPS2231MRGPR.pdf | |
| TX40SJ00-2407 | Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M37x1 25, J | TX40SJ00-2407.pdf | |
| 2-146482-7 | 27 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 2-146482-7.pdf | |
| 9-146305-0-34 | 34 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 9-146305-0-34.pdf | |
| EZ04715000J0G | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | EZ04715000J0G.pdf |