| Manufacturer Part Number: | SL1011B350A |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Gas Discharge Tube Arresters (GDT) |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | GDT 350V 10KA THROUGH HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SL1011B350A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SL1011B350A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | GDT Capacity Expansion 01/Feb/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Gas Discharge Tube Arresters (GDT) | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | SL1011B | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - DC Spark Over (Nom) | 350V | |
| Impulse Discharge Current (8/20µs) | 10000A (10kA) | |
| Tolerance | - | |
| Number of Poles | 2 | |
| Fail Short | No | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial Cylinder | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SL1011B350A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SL1011B350A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of SL1011B350A is new and unused, you can buy SL1011B350A Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SL1011B350A.
| VJ0805D131GLPAJ | 130pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D131GLPAJ.pdf | |
| BFC236555332 | 3300pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | BFC236555332.pdf | |
| 501ABK-ACAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 501ABK-ACAG.pdf | |
| SMA4021 | TRANS 4PNP DARL 60V 3A 12-SIP | SMA4021.pdf | |
| BCP54TA | TRANS NPN 45V 1A SOT223-4 | BCP54TA.pdf | |
| ST5ETW500 | 50 Ohm 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 14 Turn Top Adjustment | ST5ETW500.pdf | |
| PM4HF11R-M-DC24V | OFF-DELAY WITH RESET 11-PIN | PM4HF11R-M-DC24V.pdf | |
| ACB35DHFT | CONN EDGECARD 70POS .050 SMD | ACB35DHFT.pdf | |
| CA3106F24-12P | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106F24-12P.pdf | |
| C702 10M008 7002 | 10 (8 + 2) Position Card Connector Smart Card Panel Mount | C702 10M008 7002.pdf | |
| 20021211-00020T1LF | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 20021211-00020T1LF.pdf | |
| 1913410000 | 10 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1913410000.pdf | |
| CRCW20102K74FKTF | RES SMD 2.74K OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW20102K74FKTF.pdf | |
| MCU08050D1151BP100 | RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 | MCU08050D1151BP100.pdf |