| Manufacturer Part Number: | SJPZ-N18V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 2W ±6% Surface Mount SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPZ-N18V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPZ-N18V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 13V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 2A | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | SJP | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPZ-N18V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPZ-N18V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPZ-N18V is new and unused, you can buy SJPZ-N18V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPZ-N18V.
| M39003/09-0364/TR | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 110 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-0364/TR.pdf | |
| 2SB1202S-TL-E | TRANS PNP 50V 3A TP-FA | 2SB1202S-TL-E.pdf | |
| B39921B3718U410 | FILTER SAW 916MHZ SMD | B39921B3718U410.pdf | |
| VE-B3N-CU | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W | VE-B3N-CU.pdf | |
| CPC1907B | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 8-SOP (0.400", 10.16mm) | CPC1907B.pdf | |
| PC06E-8-2S(101) | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup | PC06E-8-2S(101).pdf | |
| MS27656T21B41A | 41 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | MS27656T21B41A.pdf | |
| 93932-110HLF | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 93932-110HLF.pdf | |
| RT1206CRC07316RL | RES SMD 316 OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRC07316RL.pdf | |
| CSR2512FT82L0 | RES SMD 0.082 OHM 1% 2W 2512 | CSR2512FT82L0.pdf | |
| RG1608N-471-B-T5 | RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608N-471-B-T5.pdf | |
| RCP0505W1K60GS2 | RES SMD 1.6K OHM 2% 5W 0505 | RCP0505W1K60GS2.pdf | |
| RLR07C6982FSRE6 | RES 69.8K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C6982FSRE6.pdf |