| Manufacturer Part Number: | SJPZ-E20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 1W ±6% Surface Mount SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPZ-E20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPZ-E20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 15V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | SJP | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPZ-E20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPZ-E20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPZ-E20V is new and unused, you can buy SJPZ-E20V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPZ-E20V.
| 500X07W152MV4T | 1500pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm) | 500X07W152MV4T.pdf | |
| 416F25035IKT | 25MHz ±30ppm Crystal 8pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F25035IKT.pdf | |
| RLZTE-113.9A | Zener Diode 3.9V 500mW ±3% Surface Mount LLDS | RLZTE-113.9A.pdf | |
| ML610Q432A-NNNTC0AGL | nX-U8/100 ML610400 Microcontroller IC 8-Bit 4.2MHz 64KB (32K x 16) FLASH 144-LQFP (20x20) | ML610Q432A-NNNTC0AGL.pdf | |
| RNM-1205S/P | CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT | RNM-1205S/P.pdf | |
| RSM36DTKH-S288 | CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND | RSM36DTKH-S288.pdf | |
| 97-3108B28-15SZ | AB 35C 35#16 SKT PLUG | 97-3108B28-15SZ.pdf | |
| DBMM13W3SB | COMBO 13W3 F PCB STR G50 ZINC | DBMM13W3SB.pdf | |
| 951129-7722-AR | 29 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 951129-7722-AR.pdf | |
| 0440680063 | 18 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Gold | 0440680063.pdf | |
| SCM199100L | 19 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | SCM199100L.pdf | |
| AC2010JK-0722RL | RES SMD 22 OHM 5% 3/4W 2010 | AC2010JK-0722RL.pdf | |
| 9T12062A42R2DAHFT | RES SMD 42.2 OHM 0.5% 1/8W 1206 | 9T12062A42R2DAHFT.pdf |